Aké vitamíny sa oplatí užívať pri intenzívnom tréningu?


Foto: Aké vitamíny sa oplatí užívať pri intenzívnom tréningu?

Zvýšená fyzická námaha spôsobuje vyplavovanie rôznych druhov cenných živín vrátane vitamínov a minerálov z ľudského tela. Z tohto dôvodu by sa mal tréning vždy prispôsobiť vyváženej strave, aby sa telo neoslabilo, ale posilnilo.

Často sa však pri vysokej intenzite cvičenia ukazuje, že nie je možné dodať telu dostatočné množstvo okrem iného aj vitamínov a minerálov prostredníctvom potravy. Práve v takýchto situáciách je vhodné siahnuť po rôznych výživových a potravinových doplnkoch, ktoré obsahujú okrem iného aj vitamíny.

Aké vitamíny sa odporúčajú pri vysoko intenzívnom tréningu?

Vitamíny sú živiny, ktoré ľudské telo potrebuje na správne fungovanie. Podporujú rôzne telesné procesy, posilňujú imunitu a majú všeobecný účinok na podporu zdravia. V mnohých prípadoch sú nevyhnutné a ich strata môže byť dokonca spojená s výrazným zhoršením zdravotného stavu. Keď sa vystavujeme zvýšenej fyzickej námahe, vystavujeme telo okrem iného aj veľkým stratám vitamínov, preto je veľmi dôležité kontrolovať ich hladinu.

V závislosti od situácie vás intenzívny tréning môže pripraviť o ďalšie vitamíny. Takzvané vitamíny ADEK sú rozpustné v tukoch, a tak si ich naše telo dokáže ukladať. Na druhej strane vitamíny skupiny B a C sú rozpustné vo vode. V prípade nadmernej hydratácie sa tieto typy vitamínov môžu rýchlo vylúčiť a hrozí riziko, že ich hladina bude príliš nízka, čo povedie k zdravotným následkom.

Z tohto dôvodu sú vitamíny vo forme výživových doplnkov obľúbené najmä medzi ľuďmi, ktorí sú veľmi fyzicky aktívni. Je však dôležité mať na pamäti, že len najkvalitnejšie doplnky stravy môžu zabezpečiť dostatočnú hladinu vitamínov v tele. Stojí za to pozrieť si bližšie ponuku obchodu ALLNUTRITION, pretože obsahuje rôzne vitamínové položky vrátane tých, ktoré sú menej bežné.

Vitamíny a iné doplnky pre bezpečný tréning v posilňovni

Počas intenzívneho tréningu v posilňovni sa oplatí dbať na bezpečnosť vlastného tela. Vhodná suplementácia môže pomôcť vyhnúť sa zraneniam a mikrotraumám, ktoré nepriaznivo ovplyvnia zdravie celého tela. V prípade vitamínov pôjde predovšetkým o vitamíny B6 a B12.

Okrem toho v prípadoch, keď telo nie je dostatočne dlho vystavené slnečnému žiareniu, bude veľmi dôležitá suplementácia vitamínu D. Okrem toho bude dôležitý aj vitamín E a kyselina listová.

To je veľmi dôležité najmä v prípade intenzívnych tréningov, pretože tie vedú k tvorbe veľkého množstva voľných radikálov, ktorých nadbytok vedie k poškodeniu telesných buniek. Okrem vitamínov sa však pri intenzívnom tréningu oplatí zásobiť sa aj kolagénom, a to pre bezpečnosť vlastného organizmu.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Inzercia/PR článok