V pondelok sa začal nový školský rok a žiaci opäť zasadli do školských lavíc. Výbava pre dieťa je finančne náročná a z roka na rok sa to zvyšuje. Aj pre mnohé rodinky v Prešovskom kraji je to veľká záťaž pre rodinný rozpočet.
Kompletnú výbavu vecí do školy mnohí rodičia dokupujú tesne pred začiatkom školy. Už pred nástupom zvyknú dostať predložený zoznam základných školských potrieb, ktoré im treba zabezpečiť. Ich nákup nie je lacná záležitosť, rodičia zaplatia bežne od 130 do 150 eur.
Len papiernický tovar (písacie potreby, zošity, výkresy, obaly) vás vyjde na približne 50 eur. Minimálne ďalších 50 potrebujete na teplákovú súpravu (úbor) a tenisky na telesnú výchovu. Netreba zabúdať na papučky, ktoré vás vyjdú okolo 15 eur, ortopedická obuv aj viac a desiatová sada (nádoba a fľaša) približne tiež toľko.
Ak vaše dieťa navštevuje krúžky, budete potrebovať ďalšie pomôcky. Niektoré školy odbremenia rodičov tým, že ich zakúpia za vyzbierané peniaze. Zároveň si niektorí zabezpečujú aj hygienické potreby. Netreba tiež zabúdať na školské poplatky, ako je strava v školskej jedálni, školský klub detí (družina), príspevky na krúžky a kluby, ZRPŠ či na triedne fondy.
„Náklady na školopovinné dieťa sa zvyknú pred novým školským rokom vyšplhať na niekoľko desiatok eur a pre mnohé domácnosti tak môžu predstavovať nemalú finančnú záťaž, aj niekoľko desiatok percent jej čistého mesačného príjmu,“ tvrdia analytici.
Rodičia potrebujú na potreby pre svojich školákov nemalé peniaze, zvlášť u prvákov. Tí tvoria špeciálnu kategóriu, u ktorých sú náklady zrejme najvyššie. Pre rodičov to znamená nemalú investíciu a musia siahnuť hlboko do vrecka. Najväčšou býva kúpa školskej tašky, ktorá stojí aj okolo dvesto eur.
Výber je veľký, treba prihliadať nielen na cenu, ale aj na kvalitu (čo všetko obsahuje), životnosť (ako dlho vydrží), rozmery (či nie je veľká), praktickosť (aký má priestor), váhu (či nezaťažuje chrbát) a zdravotné hľadisko výrobku (lepšie sú anatomicky tvarované, odľahčené s dvoma popruhmi). Na trhu existuje mnoho druhov s rozličnými motívmi, no nemusia byť až také dobré, ako sú na prvý pohľad pekné.
„Rada spomínam na vlaňajší začiatok školského roka, máme pekné spomienky a veľa nových zážitkov. Z môjho Teodorka je už druhák, verím, že to pôjde aj v tomto roku bez problémov. Tento rok sú o niečo nižšie výdavky, pred rokom nás vyšla výbava približne okolo 150 eur,“ povedala Viera z Giraltoviec, ktorej deti navštevujú Súkromnú Základnú školu.
Žiaci musia mať zabezpečené obalené zošity zložené v doskách, plne vybavený peračník a písacie potreby (perá, gumy, ceruzky, strúhadlo, pravítko, kružidlo), vrecúška na desiaty i obuv, veci na telesnú (úbor, tepláková súprava) a výtvarnú výchovu (štetce, vodové a temperové farby, pastelky, voskovky, tuš, lepidlo, nožnice, výkresy, farbičky, plastelínu, handrička na utieranie), netreba zabudnúť na obrus na lavicu a handričku na utieranie.
Počas maľovania by mali žiaci nosiť ochranné oblečenie (starú košeľu, tričko alebo zásteru). Majú mať nádobu na vodu, hygienické potreby (papierové vreckovky, toaletný papier, mydlo, uterák, utierky) a kapsičku, v prípade, že majú pri sebe aj peniaze. Prváci majú okolo desať zošitov, používajú atramentové pero. Prezuvky musia byť pevné s bielou podrážkou.
Prechod z materskej školy do základnej je veľmi dôležitým medzníkom v živote dieťaťa a jeho rodiny, preto by mal so sebou prinášať len pozitívne zážitky, keďže dieťa sa do školy prirodzene teší. Pre rýchlu adaptáciu je zásadná pravidelnosť a veku primeraný systém pri akejkoľvek činnosti súvisiacej so školou (režimové návyky).
Školská príprava predstavuje podľa Úradu verejného zdravotníctva nielen samotné úlohy, ale aj upratovanie v taške, overenie ostrosti farbičiek a ceruziek, prípravu vecí na ďalší deň a podobne. Spočiatku je namieste s týmito činnosťami dieťaťu pomáhať, a to napríklad formou vysvetlenia, čo je potrebné do tašky vložiť, vybrať, aké úlohy urobiť. Zo začiatku by malo ísť o spoločné činnosti, ktorých cieľom je dieťa naučiť, aby svoje povinnosti časom zvládalo samo.