V prípade fenky Aljašského malamuta, ktorú zabili a stiahli z kože, nebude nikto potrestaní


Foto: V prípade fenky Aljašského malamuta, ktorú zabili a stiahli z kože, nebude nikto potrestaní Foto: ilustračné

Na východnom Slovensku v obci Uzovce začiatkom roka 2018 štvorica mužov ukradla 11-ročnú fenku Aljašského malamuta. Fenku predali za 20 eur mužovi z Chminianskych Jakubovian, ktorý ju dal sestre. Žena ju o dva dni neskôr dala zabiť. Polícií sa nepodarilo zistiť akým spôsobom bola fenka zabitá, majiteľovi bola vrátená len koža, na ktorej neboli žiadne zjavné známky týrania. „V súčasnej dobe samotné usmrtenie nie je trestný čin. Trestný čin je to len vtedy, ak zviera utýra,” uviedla Lucia Kurilovská expertka na trestné právo. Ľudia, ktorí fenku zabili a stiahli z kože tak nebudú stíhaní.

Podľa trestného zákona je v poriadku ak zviera nie je zabité príliš krutým spôsobom. „Dôvodom na usmrtenie spoločenského zvieraťa je buď zlý zdravotný stav, alebo iné zdravotné dôvody, ktoré určí veterinárny lekár, a preto usmrtenie humánnym spôsobom robí vždy veterinárny lekár. Preto akékoľvek iné usmrtenie spoločenského zvieraťa je v rozpore aj so súčasným zákonom,” pokračuje Jozef Bíreš riaditeľ štátnej vetirinárnej a potravinovej správy.

V súčasnej dobe zákon nerozlišuje hospodárske a spoločenské zviera, preto je potrebné zmeniť zákon. Ministerstvo pôdohospodárstva o mesiac predloží novelu zákona o veterinárnej starostlivosti, z ktorej bude odstránená časť o zvieratách na získavanie živočíšnych produktov, tak aby sa zákon obchádzať nedal. Po novom budú presne definované spoločenské aj hospodárske zvieratá. „V tomto prípade bude zabitie zvieraťa nehumánnym spôsobom považované za trestný čin,” dodala Lucia Kurilovská.


Prečítajte si viac:


Zdroj: noviny.sk

Najnovšie správy