Druhá najstaršia Prešovčanka Anna Zaťková oslávila 103 rokov


Foto: Druhá najstaršia Prešovčanka Anna Zaťková oslávila 103 rokov Foto: Mesto Prešov

Narodeninový deň prežila v kruhu najbližšej rodiny, veľa zdravia a spokojnosti jej zaprial aj viceprimátor Štefan Kužma. „V taký bosorácky deň, na Luciu, som sa narodila,“ pousmiala sa. Väčšinu času trávi vo svojej izbe, v byte, kde žije s dcérou Evou. Rada si popoludní aj zdriemne, ale kvôli návšteve zostala vo svojom obľúbenom kresle. „Keď mám spoločnosť vôbec sa necítim unavená,“ dodala táto stále čiperná dáma, ktorá väčšiu časť svojho života prežila síce v Košiciach, no od svojej osemdesiatky sa usadila v Prešove.

Niekedy veľmi rada plietla svetre, háčkovala a venovala sa mnohým ručným prácam. Zrak však už nie je taký ako býval, preto tieto svoje koníčky odsunula do úzadia. Pani Anna pochádza z mlynárskej rodiny. Narodila sa v Čeľovciach pri Trebišove počas prvej svetovej vojny. Otec ju však videl len raz – na Vianoce 1915. O mesiac neskôr padol v boji niekde v Rumunsku a rodina doposiaľ netuší kde je jeho hrob.

Krátko po otcovej smrti na zápal pľúc zomrela aj mama pani Anny a z nej sa stala úplná sirota. Vydávala sa za súdneho úradníka pochádzajúceho od Trenčína keď nemala ešte ani osemnásť rokov. Kvôli manželovej práci sa však viackrát sťahovala. Ovdovela pred štyridsiatimi rokmi, jediný syn zomrel ešte pomerne mladý. Rozvetvenú rodinu tvoria aj štyri vnúčatá a osem pravnúčat.

Prečítajte si viac:


Zdroj: Mesto Prešov