Prešovskí policajti vyšetrujú dve krádeže vecí z pivničných priestorov na miestnych sídliskách


Foto: Prešovskí policajti vyšetrujú dve krádeže vecí z pivničných priestorov na miestnych sídliskách Foto: KR PZ Prešov

Na Prešovskom sídlisku Sekčov sa zatiaľ neznámy páchateľ vlámal do kočikárne v jednom z obytných blokov na Ďumbierskej ulici. Ku krádeži malo dôjsť v období od 8. decembra 2017 do 16. decembra 2017. Potom, čo sa zlodej dostal do vnútra bytovky prešiel k dverám kočikárne a tieto poškodil v oblasti zámku a vošiel dnu. Odtiaľ ukradol 4 ks letných pneumatík obuté na 16 palcových hliníkových diskoch. Poškodenému Prešovčanovi tak vznikla škoda 400 € a poškodením dverí a zámku cca 30 €.

K druhej krádeži došlo na prešovskom Sídlisku III od presne nezisteného dňa v mesiaci október 2017 do 18. decembrer 2017. Neznámy páchateľ sa bez poškodenia vstupných dverí dostal do spoločných pivničných priestorov jedného z bytových domov na Ul. Marka Čulena. Následne na jednej z pivníc vypáčil petlicu a z pivnice ukradol bicykel. Jeho majiteľovi tak vznikla škoda vo výške 399 € a poškodením zámku škodu vo výške 8 €. Prešovský vyšetrovateľ začal v oboch prípadoch trestné stíhanie za zločin krádeže a v druhom prípade aj za prečin porušovania domovej slobody.

Bicykle, ručné náradia a kolesá bývajú častým predmetom záujmu vykrádačov pivníc. Ako im čo najúčinnejšie predchádzať?

  • dôležité je, aby už vchodové dvere do bytoviek neboli otvorené a zároveň aby tieto dvere obyvatelia bytovky neotvárali ľuďom, ktorých nepoznajú
  • dvere do pivničných priestorov a pivníc by mali byť riadne uzamknuté,
  • je potrené zvážiť aj aké cenné veci v pivnici odkladáme, zvlášť, ak máme tradičné bytovkové pivnice z obyčajných drevených latiek, ktoré sú uzamknuté len petlicou s visiacim zámkom. Takéto zabezpečenie nepredstavuje pre zlodeja žiadny problém a je ľahko prekonateľné.
  • odporúčame myslieť na zvýšenie zabezpečenia aj týchto priestorov, nie len vstupných dverí do vlastného bytu a poradiť sa s odborníkmi o vhodných možnostiach zabezpečenia proti zlodejom do spoločných pivničných priestorov ako aj jednotlivých pivníc majiteľov bytov,
  • taktiež za zváženie stojí nainštalovanie bezpečnostných kamier pri vchodových dverách a na chodbách. V minulosti sa na základe záberov z kamier podarilo polícií páchateľov podobných krádeží vypátrať.

Prečítajte si viac:


Zdroj: KR PZ Prešov