Prešovská R4 sa stala Stavbou roka. V kategórii Inžinierske stavby získala Hlavnú cenu


Foto: Prešovská R4 sa stala Stavbou roka. V kategórii Inžinierske stavby získala Hlavnú cenu Foto: Facebook/Národná diaľničná spoločnosť

Projekt R4 Prešov, severný obchvat, I. etapa zabodoval na plnej čiare. Získal nielen Cenu za použitie progresívnych stavebných výrobkov a inovatívnych postupov výstavby, ale aj Hlavnú cenu v kategórii Inžinierske stavby.

Projekt má 4,3 kilometra a jeho súčasťou je vyše kilometra dlhý tunel Bikoš. Úsek sa budoval štyri roky. Objektovú skladbu stavby tvorilo spolu 151 objektov, z toho 135 stavebných objektov a 16 technologických objektov.„Tunel Bikoš je najsuchším tunelom na Slovensku, pretože má nízky prítok podzemných vôd, čo bolo výhodou ako pri razení a prácach pri výstavbe tunela, tak aj pri prevádzke tunela. Suchosť nám šetrí peniaze na prevádzku,“ uvádza Národná diaľničná spoločnosť.

Okrem toho je to prvý tunel s LED svietidlami, je v ňom 400 kusov LED svetiel, ktoré sú ekologickejšie a ekonomickejšie. Technická budova pri tuneli je prvou v rámci našej diaľničnej siete, ktorá má zelenú strechu, ktorá predĺži životnosť budovy a ochráni ju pred klimatickými zmenami.

„Všetkým projektantom, prípravárom, stavebným dozorom, stavbyvedúcim, všetkým pracovníkom na stavbe blahoželáme!“ dodáva v príspevku na sociálnej sieti Národná diaľničná spoločnosť.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: