Na internete narazíte na množstvo podvodníkov pre ktorých nie je žiadny problém okradnúť dôverčivých ľudí. Na čo si dať pozor, aby ste im nenaleteli? Jedným z najrozšírenejších podvodov je založený na prenájme neexistujúcich bytov.
Podvodníci sa svoje obete väčšinou snažia nalákať na nízku cenu a pekné fotografie. Predajca komunikuje so záujemcom cez správy alebo telefonicky, pričom žiada uhradenie zálohy na vopred na účet. Obhliadka bytu však nie je možná. Majiteľ tvrdí, že je aktuálne odcestovaný niekde v zahraničí. Po zaplatení depozitu a prvého nájmu sa má vrátiť. Prisľúbi, že vám pošle kľúče. Byt ani peniaze ale nikdy neuvidíte.
Pozor si treba dať aj pri predaji produktov cez internetový bazár. Ozve sa vám záujemca, ktorý vraj pošle kuriéra, všetko dopredu vyplatí a vy nebudete mať žiadne starosti. V skutočnosti obdržíte podvodný formulár na „úhradu platby“, kde máte zadať číslo kreditnej karty alebo prístupové údaje do internetbankingu. Upozornila na to stránka Hoaxy a podvody.
Všímajte si podozrivé časti e-mailu. Samotný prejav autora má znaky strojového prekladu cez internetový prekladač. V e-maily je síce uvedené meno, ale názov e-mailovej adresy je očividne falošný. Ak by ste naň odpísali, v druhej správe by vám prišiel odkaz na podvodný formulár.