V Prešovskom samosprávnom kraji nešlo nikdy k župným voľbám viac ako 30 percent oprávnených voličov


Foto: V Prešovskom samosprávnom kraji nešlo nikdy k župným voľbám viac ako 30 percent oprávnených voličov Foto: ilustračné

Spomedzi piatich volieb, v ktorých si občania môžu vyberať svojich zástupcov, patria voľby do orgánov samosprávnych krajov k tým najmenej atraktívnym, čo potvrdzuje pravidelne aj nízka volebná účasť. Menej atraktívne sú pre občanov nášho kraja už len voľby do Európskeho parlamentu, vyššiu účasť zaznamenávajú ako prezidentské, tak aj parlamentné či voľby do samospráv.

Pred nadchádzajúcimi voľbami do orgánov samosprávnych krajov sme sa preto pozreli na vývoj voličskej účasti. Dovedna sme v Prešovskom samosprávnom kraji absolvovali župné voľby štyrikrát, z toho len v jednom prípade prekročila hranica 25% . Účasť vo voľbách kolíše, rekordným bol z tohto pohľadu rok 2005, v ktorom prišlo svoj občiansky názor vyjadriť len 19,47% ľudí.

Počet voličov súčasného župana klesá, voľba bude tento rok jednokolová


Súčasný župan sa dostal na čelo kraja v roku 2001, v ktorom bola účasť 24,95% voliča čo predstavuje v absolútnom vyjadrení 118 959 hlasujúcich obyvateľov.

Nasledovali voľby v roku 2005 so spomínanou nízkou volebnou účasťou 19,47% voličov, v roku 2009 si cestu k urnám našlo už 26,31%, Za súčasného župana hlasovalo 63 179 voličov. V roku 2013 znova volebná účasť klesla približne o štyri percentá na 22,13%.

V nadchádzajúcich voľbách bude preto volebná účasť zohrávať silnú úlohu, keďže pri jednokolovej voľbe víťazí kandidát s najvyšším počtom hlasov. Voľby sa konajú už 4. novembra 2017.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu