Krajské múzeum v Prešove pozýva na otvorenie výstavy Mária, Matka Ježišova


Foto: Krajské múzeum v Prešove pozýva na otvorenie výstavy Mária, Matka Ježišova Foto: ilustračné

Prešovský samosprávny kraj, Krajské múzeum v Prešove Vás pozývajú na otvorenie výstavy umelecko - historických diel s mariánskou tématikou Mária, Matka Ježišova. Výstava bude otvorená 21. decembra 2017 o 15.30 hod., v Rákociho paláci v Prešove.

V zbierkovom fonde Krajského múzea v Prešove sa nachádzajú mnohé veľmi vzácne umelecko-historické predmety sakrálneho charakteru. Nesú v sebe nielen vysokú umeleckú a historickú hodnotu, ale predovšetkým dokladajú silný mariánsky motív vo viere našich predkov. Často je totiž práve Panna Mária témou pre umelecké stvárnenie výtvarných diel. V lete tohto roku usporiadalo Krajské múzeum v spolupráci so Šarišským múzeomv Bardejove vo svojej pobočke v Kaštieli Stropkov rozsiahlu výstavu s názvom  Mária, Matka Ježišova s podtitulom Pečať mariánskej úcty v umení a dejinách.

Stropkov bol ako premiérové miesto výstavy zvolený najmä preto, že je to starobylé pútnické miesto Škapuliarskej Panny Márie, kde bolo jedno z najstarších škapuliarskych bratstiev na Slovensku. Časť výstavy, tvorená iba exponátmi zo zbierky Krajského múzea a výpožička miod súkromných zberateľov, prichádza teraz v predvianočnom čase aj do Prešova. V sídle múzea, v Rákociho paláci, sa predstaví výber umeleckých diel a ľudových prác, ktoré sú datované prevažne od 17. po začiatok 20. storočia a ktoré sú znázornením narodenia, detstva, mladosti, materstva, aj posmrtnej oslavy Ježišovej Matky. Výstava potrvá do konca februára 2018.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo
Miesto: Rákociho palác, Prešov
Dátum: 21.12.2017 - 15:30
Zdroj: KM Prešov