Lesný požiar v Tatrách spôsobil škody prírode za viac ako 1,3 milióna eur


Foto: Lesný požiar v Tatrách spôsobil škody prírode za viac ako 1,3  milióna eur Foto: ilustračné

Lesný požiar, ktorý vypukol 3. mája 2018 v lokalite Stežky nad Kežmarskými Žľabmi spôsobil škody za viac ako 1,3 milióna eur. Envirorezort zakúpi Štátnej ochrane prírody SR závesné zariadenie na hasenie zo vzduchu, takzvaný bambi vak. László Sólymos, minister životného prostredia, dnes poďakoval hasičom, štátnym ochrancom prírody a všetkým, ktorí sa na boji so živlom v Tatrách podieľali. Zároveň uvoľnil prostriedky na zakúpenie takzvaného bambi vaku, závesnej nádrže na vodu, ktorá bude ochranárom zo Štátnej ochrany prírody SR pri podobných situáciách okamžite k dispozícii. 

Každý stratený meter štvorcový v piatom stupni ochrany je obrovskou stratou pre celú krajinu. Obzvlášť, ak na ministerstve robíme konkrétne kroky aby naše najvzácnejšie lokality mali čoraz vyššiu ochranu,“ vyhlásil László Sólymos.

Napriek okamžitej reakcii hasičov si samotný presun letky z hlavného mesta prirodzene vyžiada určitý čas. A práve ten možno využiť na prvé kroky v boji s požiarom. Je však nevyhnutné, aby Štátna ochrana prírody SR disponovala vhodným vybavením. Práve preto rezort uvoľnil prostriedky na zakúpenie takzvaného bambi vaku. Náklady na zariadenie sa odhadujú na 20-tisíc eur.

Chcel by som podotknúť, že závesná nádrž nebude slúžiť len v Tatranskom národnom parku, ale v prípade potreby aj v Nízkych Tatrách alebo v Slovenskom raji,“ dodal Pavol Majko, riaditeľ Správy TANAP-u.

Zároveň pripomenul hlavné zásady ako predísť vzniku lesného požiaru - predovšetkým v lesoch nepoužívať otvorený oheň, nefajčiť a nevypaľovať suchú trávu. Samozrejme návštevníci parku sú povinní pohybovať sa po vyznačených turistických chodníkoch, rešpektovať informácie, usmernenia a piktogramy. Pokiaľ pochopíme význam pokynov a budeme ich všetci rešpektovať, naše národné parky sa nebudú meniť na spáleniská.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Zdroj: MŽP SR