Protiruské sankcie pocítila firma v Railway Casted Components v Prakovciach


Foto: Protiruské sankcie pocítila firma v Railway Casted Components v Prakovciach

Tlak aktuálnych sankcií namierených proti Rusku a zároveň nízkych cien ropy už pocítili už aj vo firme Railway Casted Components. Tá začala v roku 2013 v Prakovciach s výrobou odliatkov pre podvozky nákladných vagónov. Od vlády spoločnosť získala investičné stimuly vo výške 10 miliónov eur. Hlavným odberateľom spoločnosti mali však byť rušké železnice. Teraz sa špekuluje, ako ďalej. Zamestnanci sú doma a poberajú 60% mzdy.

Hala je prádzna, meškajú aj výplaty


Výrobná hala je momentálne prádzna, pričom firma mala postupne dať prácu 350 ľuďom. Väčšina zamestnancov zlievarne totiž sedí doma a poberá 60 percent mzdy. A to im ešte k tomu meškajú mzdy od decembra. Obec s 3 000 obyvateľmi je tak v krízovom stave a na riešenie sa čaká každý deň. Obyvatelia dúfajú, že Európska únia sankcie voči Rusku zruší alebo aspoň zmierni.

Starosta Prakoviec má tiež hlavu v smútku

Starosta Prakoviec Pavol Lukáš sa tiež vyjadril k situácii, ktorá je nelichotivá. „V tomto regióne sa robota len tak ľahko nájsť nedá. Veď mnoho ľudí z tejto doliny v tej firme našlo prácu. Aj keď príjmy neboli vysoké, mali aspoň niečo. Máme tu aj strednú odbornú školu, ktorá pripravuje mladých ľudí na robotnícke profesie pre fabriky, ktoré sú v našej priemyselnej zóne,“

Prvé problémy nastali v októbri, stanovisko firmy je jasné

„Výrobu celkom zastavili počas prvého februárového týždňa. Vo výrobe je momentálne zamestnaných 234 robotníkov, ktorí sú na 60 percentách platu pre pozastavenie výroby. Z ostatných 138 režijných a administratívnych pracovníkov poberá 60 percent platu 100 ľudí. V riadnom režime naďalej pracuje 38 zamestnancov firmy. Najväčším odbytovým trhom firmy je Rusko a rozhodnutie o postupnom obmedzení výroby prijal manažment kvôli nepriaznivej ekonomickej situácii v Ruskej federácii.

Výhradný obchodný partner a zároveň 50–percentný akcionár spoločnosti má finančné problémy súvisiace so zvýšením kurzu a ďalšími sankciami, ktoré boli prijaté Európskou úniou voči Rusku. V budúcnosti manažment spoločnosti nevylučuje žiadne opatrenia, ktoré budú vyvodené na základe momentálnej situácie,“ uvádza firma Railway Casted Components.

Miesto: -
Dátum: 13.02.2015


Prečítajte si viac:


Najnovšie správy