Modlitba v dreve vpísaná, Stropkovský kaštieľ predstavuje výnimočné ikonické drevorezby


Foto: Modlitba v dreve vpísaná, Stropkovský kaštieľ predstavuje výnimočné ikonické drevorezby
Galéria: 3 fotky
Foto: Tripolitana Prešov

Od 17. augusta 2018 si môžu návštevníci kaštieľa v Stropkove pozrieť 32 jedinečných drevorezieb, vzácne ikony predstavujú Sväté písmo v obrazoch. Drevorezby sú dielom rodáka zo Stropkova, gréckokatolíckeho kňaza Jaroslava Popovca. Dlhé roky sa snaží zachraňovať naše kultúrne dedičstvo a momentálne pôsobí ako farár v Čabalovciach. Jeho láska k umeniu a tradíciám sa nestráca, práve naopak.

Prešiel som od záchrany pamiatok, v ktorej som pôsobil 20 rokov, k svojmu koníčku - nezachraňujem pre spoločnosť, ale pre svoju radosť a misijné poslanie,“ hovorí otec Jaroslav Popovec.

Návštevníci môžu nájsť na výstave aj niekoľko obdivuhodných kúskov, ako napríklad detailne prepracovanú drevorezbu sv. Michala v boji s Luciferom či Krásnobrodskú Bohorodičku, ktorá sa výrazne podobá originálu z kláštora v Krásnom Brode. K tým výnimočným určite patrí aj Kristus s tŕňovou korunou.

„Táto drevorezba je z lipového dreva. Výnimočnou ju robí aj reálna tŕňová koruna. Tá vychádza priamo z ikony a je vyrobená zo vzácneho tŕnia,“ hovorí historička Krajského múzea v Prešove – Kaštieľa Stropkov Mgr. Nikoleta Lattová PhD.

Vystavené ikony sú prevažne z lipového dreva a z orecha. V drevorezbách dominujú motívy ako Bohorodička, Kristus, anjeli a rôzni svätí. Najmilšou témou autora je Bohorodička – Matka, Orodovnica a Záchrankyňa.

Miesto: Kaštieľ Stropkov
Dátum: 17.08.2018 - 11:00

Zdroj: Tripolitana Prešov