01 január 2015 - 01:02

Prvou Prešovčankou roku 2015 je Sofia!

Foto: Prvou Prešovčankou roku 2015 je Sofia!
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Jedna z prvých, no o to príjemnejších pracovných povinností primátorky Andrey Turčanovej v novom roku bolo uvítanie prvého prešovského novorodenca. Je ňou malá Sofia, ktorá prišla na svet 1. januára 2015 o 2:38 h v starej pôrodnici vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove. Dievčatko meria 46 cm a váži 2 790 gramov.

Prvorodička Patrícia Kurucová s manželom Milanom majú z malej Sofie neuveriteľnú radosť. „Sme šťastní, že naša dcérka je na svete a že sú s manželkou v poriadku,“ opísal svoje pocity „čerstvý“ otecko, ktorý trávil prelom rokov spolu s manželkou v nemocnici. Ako ďalej uviedol, ich emócie zvyšovalo okrem odrátavania polnoci a čakania na príchod Nového roka, aj príchod ich prvého dieťatka. „Neočakávali sme, že sa nám Sofia narodí na Nový rok, ale pár dní neskôr, no po polnoci som začala mať kontrakcie a dieťatko sa začalo pýtať na svet,“ priblížila chvíle po polnoci mamička Patrícia.

Sofia Kurucová sa narodila 1. januára 2015 o 2:38 h. „Pôrod bol cisárskym rezom, no malá Sofia aj s mamičkou sú v poriadku, ak sa nevyskytnú komplikácie, domov pôjdu na budúci týždeň,“ vysvetlila primárka oddelenia gynekológie a pôrodníctva FNsP J. A. Reimana Mariana Horanská.

K jedným z prvých gratulantov prvej Prešovčanky patrila, symbolicky, prvá žena mesta primátorka Andrea Turčanová v spoločnosti námestníka FNsP J. A. Reimana Mareka Paľa. Primátorka rodičom zablahoželala a spolu s kyticou im odovzdala aj finančný dar. „Našej prvej Prešovčanke želám do života hlavne veľa zdravia, šťastia, lásky a požehnania,“ prihovárala sa A. Turčanová, ktorá okrem toho s úsmevom prezradila, že meno, ktoré rodičia vybrali, je jej srdcu mimoriadne blízke, keďže rovnako sa volá aj primátorkina vnučka.

V roku 2014 sa v Prešove narodilo 2 554 detí, z toho bol počet chlapcov o 138 vyšší (1 346) ako počet dievčat (1 208). Najčastejšími menami novorodencov boli v prípade dievčat Sofia, Mária, Kristína, Nina, Nela, Laura, Simona, Viktória, Vanesa, Michaela a v prípade chlapcov Jakub, Lukáš, Sebastián, Samuel, Adam, Martin, Patrik, Marek a Filip. Do matričnej knihy však boli v minulom roku zapísané aj netradičné mená, z dievčenských Laila, Dariya, Flavia, Tália, Estefánia, Lurianni, Mariea, Natifa, z chlapčenských Anthai, Eliasz, Nio, Demir, Teitur, Dawood, Matviy, Liam.

zdroj: Mesto Prešov

Dopravný servis
Kapušany
Prekážka na ceste
00:16
Prešovská
Policajná hliadka
00:14
D1
Prekážka na ceste
00:12
Sabinovska
Policajná hliadka
23:11
Levočská
Jama na ceste
23:11
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia

Podujatia nie sú dostupné.