17 máj 2018 - 11:17

Výstavba šesť a pol kilometra dlhej cyklotrasy potrvá 18 mesiacov, začína sa realizovať 1. etapa

Foto: Výstavba šesť a pol kilometra dlhej cyklotrasy potrvá 18 mesiacov, začína sa realizovať 1. etapa
Galéria: 3 fotky
Foto: Mesto Prešov

Odovzdaním staveniska sa začína realizovať 1. etapa cyklistickej komunikácie Cykloželeznička Prešov - Zlatá Baňa. Nová cyklocesta povedie koridorom bývalej lesnej neskôr Pionierskej železnice. Úsek bude mať asfaltový povrch, široký tri metre a dĺžkou 6 a pol kilometra čím bude najdlhšou cyklocestou, ktorú samospráva buduje.

Záujem verejnosti o cyklodopravu je čoraz väčší a my reagujeme na tento vývoj budovaním ďalších cyklociest, nielen v samotnom intraviláne mesta Prešov, ale zlepšujeme cyklistom podmienky aj pri ich cestách za prácou a rekreáciou do okolia nášho mesta. Po dokončení tejto prvej etapy cyklistickej komunikácie Cykloželeznička Prešov – Zlatá Baňa sa tak Prešovčanom i obyvateľom okolitých obcí otvoria možnosti bezpečného cestovania do práce na dvoch kolesách, ale aj objavovania krás týchto Slánskych vrchov, keďže sa dostanú až k rekreačnej oblasti Sigord,“ uviedla prešovská primátorka Andrea Turčanová počas slávnostného odovzdania staveniska.

Súčasťou cyklotrasy budú odstavné plochy na bicykle so stojanmi, lavičky, odpadkové koše a informačné tabule. Cyklocesta začne v mestskej časti Solivar pri výjazde v smere na Dulovu Ves, oproti Drižstvu AGROPLUS a ďalej povedie cez Dulovu Ves a Kokošovce k rekreačnej oblasti Sigord.

„Je to trinásť rokov, kedy sme so starostami Zlatej bane Dulovej Vsi a Kokošoviec začali presadzovať myšlienku oživenia bývalú Pioniersku železničku vo forme cyklotrasy. Som rada, že cykloželeznička bude žiť, keďže táto oblasť je obľúbeným miestom Prešovčanov, ale tiež preto, že občania okolitých obcí sa dostanú bezpečne do práce,“ vyslovila Apolónia Sejková, cyklonadšenkyňa, jedna z tých, ktorí myšlienku Cykloželezničky začali presadzovať medzi prvými.

Stavbu, ktorej realizácia je podľa zmluvy osemnásť mesiacov, vybuduje spoločnosť Swietelsky Slovakia, spol. s r.o., ktorá je víťazom verejnej súťaže. „Chcem investora ubezpečiť, že stavbu zrealizujeme podľa projektovej dokumentácie a v požadovanej kvalite, no zároveň ho chcem aj uistiť, že ak nenastanú nepredvídané okolnosti, stavbu ukončíme ešte v jeseni tohto roku,“ potešil prítomných za dodávateľa riaditeľ oblasti východ Ing. Štefan Olejník. Celkové náklady budú v objeme 1 187 988 eur. Mesto Prešov túto stavbu realizuje aj vďaka podpore z európskych fondov.


0 zdieľaní

Dopravný servis
D1
Stacionárny radar
10:18
Sabinovska
Prekážka na ceste
10:18
D1
Hmla
10:18
Košická
Stacionárny radar
10:16
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina