29 jún 2018 - 10:49
Miroslava Ondáková

Medzi ulicami Slovenská a Metodova boli do prevádzky spustené 4 nové nabíjačky pre elektrické autá

Foto: Medzi ulicami Slovenská a Metodova boli do prevádzky spustené 4 nové nabíjačky pre elektrické autá
Foto: Mesto Prešov
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

V Prešove pribudli ďalšie nabíjacie stanice pre elektrické autá.  Na parkovisku ulíc Slovenská a Metodova boli spustené do prevádzky 4 nové nabíjačky s najrozšírenejším nabíjacím štandardom v Európe Mennekes Type 2, ktoré nahradili pôvodnú nabíjačku s jedným konektorom.

Viac nabíjacích staníc je ďalším krokom k zvýšeniu počtu vozidiel využívajúcich elektrický pohon v našom meste. Rozvoj elektromobility je pre Prešov dôležitý nielen preto, že sme sa v rámci Dohovoru primátorov zaviazali k znižovaniu emisií CO2, alebo preto, že máme podpísané  Memorandum o podpore elektromobility, ale hlavne preto, že chceme mať zdravší Prešov. Elektrický pohon využívajú tiež prešovskí mestskí policajti na svojich kolobežkách, na ktorých hliadkujú v teréne,“ uviedla Andrea Turčanová, primátorka mesta Prešov.

Nainštalované nabíjačky na parkovisku v centre nevyužívajú sieť verejného osvetlenia mesta Prešov, ale priamy odber z odberného miesta distribučnej siete elektrickej energie. Nabíjačky dokážu spolupracovať s riadením verejného osvetlenia a v prípade potreby vedia šikovne využiť aj existujúcu sieť verejného osvetlenia vďaka powerline komunikácii.

Oceneniu sa tejto nabíjačke dostalo aj na medzinárodnom fóre. Na výstave Urbis Smart City 2018 získala cenu Zlatá medaila Urbis za najinovatívnejší produkt, pričom komisia ocenila jednoduché nasadenie nabíjacích staníc do existujúcej siete verejného osvetlenia bez nutnosti inštalácie dodatočných komunikačných alebo silových prvkov s automatickou reguláciou odberu elektrické energie. Elektrina použitá pri nabíjaní je v úvodnej fáze (do septembra 2018) zdarma. Parkovné počas nabíjania je spoplatnené rovnako ako pre ostatné autá,“ informuje mesto Prešov.

 Zdroj: Mesto Prešov


Dopravný servis
D1
Dopravná nehoda
23:15
D1
Policajná hliadka
22:18
Šarišská Poruba
Zver pri ceste
22:16
D1
Kolóna
22:15
Prešovská
Policajná hliadka
21:11
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia

Podujatia nie sú dostupné.