Internetom sa šíria na podvodné ponuky práce v Anglicku, nenechajte sa oklamať podvodníkmi


Foto: Internetom sa šíria na podvodné ponuky práce v Anglicku, nenechajte sa oklamať podvodníkmi Foto: ilustračné

Polícia upozorňuje občanov, ktorý hľadajú prácu v Anglicku, že sa internetom šíria podvodné ponuky práce, ktoré sú zaujímavé a lákavé, žiaľ ide o podvod. Každú ponuku práce je potrebné najskôr overiť.

Ide o klasickú metódu, keď narazíte na internete na neuveriteľne dobre vyzeraujúcu pracovnú ponuku, v týchto konkrétnych prípadoch hovoríme o projekte The Student Room. Často dochádza aj k osobným pohovorom, na ktorých záujemcovia poskytnú o sebe citlivé údaje, kópie občianskeho preukazu, alebo dokonca zálohu za ubytovanie,“ informuje polícia. 

Polícia ponúka jednoduchý návod ako sa chrániť pre takýmito podvodmi:

  • Skontrolujte pravopisnú správnosť doručených emailov a dokumentov - chyby môžu znamenať podvodný charakter.
  • Ak je spomenuté vízum, kontaktujte ambasádu reprezentujúcu krajinu potencionálneho zamestnania o postupe a cene pri vybavovaní víz.
  • Skontrolujte či sa informácie o cene a postupe obdržané od ambasády zhodujú s informáciami obdržanými od personálnej agentúry - ak sa nezhodujú, môže sa jednať o podvod.
  • Pozorne si skontrolujte či daná agentúra skutočne existuje. Ak áno, kontaktujte ju priamo cez kontaktné údaje/formulár poskytnutý na ich internetovej stránke a overte si pravosť pracovnej ponuky.

V prípade, že sa stanete obeťou takýchto podvodníkov, treba postupovať nasledovne:

  • Ak máte podozrenie že Vaše bankové údaje boli prezradené alebo zneužité, okamžite kontaktujte svoju banku.
  • Úplne ukončite komunikáciu s “agentúrou”, ale zapíšte si ich detaily a kontaktujte Políciu. Upozornite poskytovateľov internetovej stránky o možnom zneužití ich služieb.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Zdroj: Polícia Slovenskej republiky