V prešovskej FNsP sa bezplatné parkovanie zhoršilo, personál aj pacienti sú nespokojní


Foto: V prešovskej FNsP  sa bezplatné parkovanie zhoršilo, personál aj pacienti sú nespokojní Foto: ilustračné

Na začiatku letných prázdnin došlo na parkoviskách viacerých nemocníc, vrátane FNsP, k zmenám v parkovaní, vďaka ktorým môžu pacienti využívať parkovanie v areáloch nemocníc bezplatne až na štyri hodiny. Po niekoľkých mesiacoch sa ukazuje, že vo vybraných nemocniciach využívajú návštevníci novú lehotu naplno, čo spôsobuje niekoľko ďalších problémov. 

Tento problém sa týka aj nemocnice v Prešove, kde došlo k zavedeniu bezplatného parkovanie ešte na začiatku leta. Už od začiatku zavedenia sa pritom návštevníci správali nedisciplinovane a tým komplikovali dopravnú obslužnosť v areáli nemocnice. Navyše parkovaním na trávnikoch a chodníkoch obmedzovali priechodnosť vozidiel sanitiek, čo potvrdila aj samotná nemocnica.

„Prešovská nemocnica zaviedla ešte 1. júla, v snahe byť čo najviac propacientky a prozamestnanecky orientovaná, bezplatné parkovanie v celom svojom areáli. Tento stav však paradoxne vyvolal vznik situácií, kedy návštevníci nerešpektovali a ignorovali existujúce dopravné značenie, ako aj zákaz parkovania na trávnatých plochách či na cestných komunikáciách, čo sťažovalo celkovú dopravnú situáciu, dôsledkom ktorej bola znížená, obmedzená alebo úplne znemožnená priechodnosť, prístupnosť a obslužnosť areálu vozidlám, ktoré zabezpečujú prevádzku areálu ako aj vozidlám záchranných zložiek,“ uviedla hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Prešove Renáta Cenková. 

Z prieskumu vyplynulo, že personál aj návštevnici sú kritickí voči novému modelu parkovania

Aj preto sa nemocnica rozhodla vypracovať projekt dopravnej infraštruktúry, ktorého súčasťou je trvalé dopravné značenie v areáli nemocnice na ulici Hollého 14, čím sa komunikácie v areáli FNsP Prešov stali rovnocennými s inými cestnými komunikáciami. V praxi to znamená, že po novom sú aj na týchto cestách návštevníci povinní dodržiavať všetky dopravné predpisy. „Nemocnica ku kolíznym situáciám už niekoľko krát prizývala štátnu i mestskú políciu, pričom boli udelené aj pokuty. Navyše nebolo možné rozoznať vozidlá pacientov a vozidlá, ktoré v areáli neparkovali za účelom ošetrenia či návštevy v nemocnici,“ spresnila hovorkyňa FNsP v Prešove.


Pre tieto problémy si FNsP Prešov spracovala interný prieskum medzi návštevníkmi aj personálom, zisťovala spokojnosť s parkovaním. Z neho jasne vyšlo, že pre Prešovčanov by bol platený model vhodnejší. „Pacienti aj zamestnanci sa voči bezplatnému modelu vyjadrili kriticky. Predpokladáme, že platený model by priniesol predovšetkým zvýšenie bezpečnosti, vyšší počet voľných parkovacích miest v areáli pre pacientov a zníženie doby hľadania voľného parkovacieho miesta a samozrejme lepšiu priechodnosť, prístupnosť a obslužnosť areálu vozidlám, ktoré zabezpečujú prevádzku areálu ako aj vozidlám záchranných zložiek,“ uzatvorila Cenková z prešovskej nemocnice.

Problémy evidujú viaceré nemocnice, minister Drucker ich chce riešiť

Informáciu o predlžovaní času parkovania návštevníkov má aj minister, ktorý vymenoval hneď niekoľko nemocníc s podobným problémom. „Nie je to problém len žilinskej fakultnej nemocnice, je to problém trenčianskej nemocnice, prešovskej nemocnice a mnohých iných nemocníc, ktoré majú areálové vstupy,” uviedol pre TV Markíza súčasný minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

V náväznosti na tieto zistenia plánuje Drucker prehodnotiť krok bezplatného parkovania. „Vidím, že to nefunguje. Mnohí pacienti sa sťažujú, že sa nevedia dostať na svoje parkoviská. Treba to vyhodnotiť a podiskutovať o tom, či a do akej miery upravíme tento režim,” dodal pre televíziu Markíza.



Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: FNsP Prešov