Už v piatok 20. júla Archeopark v Hanušovciach nad Topľou otvorí svoje brány aj hendikepovaným


Foto: Už v piatok 20. júla Archeopark v Hanušovciach nad Topľou otvorí svoje brány aj hendikepovaným Foto: Tripolitana

V Archeoparku v Hanušovciach nad Topľou chcú priblížiť históriu prostredníctvom zážitku. V rámci projektu Priblížme si históriu prácou vlastných rúk sa už tento piatok 20. júla 2018 budú môcť preniesť do doby kamennej.

„Archeopark Živá archeológia je múzeom zážitku, dôležité sú v ňom nie statické predmety, ale činnosti, ktoré sa s nimi dajú vykonávať,“ hovorí riaditeľka Krajského múzea v Prešove PhDr. Mária Kotorová, PhD.

Práve prostredníctvom zážitku chcú teraz v archeoparku osloviť aj ľudí, ktorí sú pre svoje telesné a mentálne znevýhodnenie alebo príslušnosť k marginalizovaným skupinám nie celkom štandardnými návštevníkmi múzeí. Preto vytvorili projekt troch podujatí určených prednostne týmto skupinám. V piatok 20. júla odštartuje prvé z nich pod názvom Navar a ochutnaj. 

Chceme ľudí zapojiť do činností, v tomto prípade do prípravy jedla a tak im priblížiť dejiny,“ pokračuje riaditeľka Krajského múzea v Prešove PhDr. Mária Kotorová, PhD.


Návštevníci múzea spoznajú stravovacie návyky od doby kamennej po včasný stredovek a uvidia ukážky lovu zveri a zakladania ohňa v paleolite. Zároveň si môžu vyskúšať pomlieť múku na pravekých žarnovoch, upiecť nekvasený chlieb či uvariť slovanskú kašu. Čerešničkou na torte je aj samotná degustácia jedál. 

Dejiny sa tu dajú doslova ochutnať. Zaručujeme, že u nás je raz zažiť viac ako stokrát počuť,“ dodáva Mária Kotorová.

Projekt pokračuje 17. augusta podujatím Vyrob si svoju ozdobu a vyvrcholí 19. októbra, kedy návštevníci archeoparku spoznajú najstaršie platidlá. Ako bonus si budú môcť vyraziť aj vlastnú mincu šťastia.


Miesto: Archeopark Hanušovce nad Topľou
Dátum: 20.07.2018 - 10:00Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Tripolitana